Vyhlásenie Posvätnej synody

 

 

 

Naše číslo 79/2020                                                                           Prešov, 20. júl 2020

Vyhlásenie Posvätnej synody

Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku

v súvislosti so zmenou štatútu Hagie Sofie – Chrámu Božej Múdrosti.

   Nedávne rozhodnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana zmeniť štatút Hagie Sofie – Chrámu Božej Múdrosti v Konštantínopole (Istanbule) naplnilo veriacich Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku zármutkom. Tento chrám – jedna z najslávnejších stavieb sveta, ktorá vo svojej pohnutej takmer 1500-ročnej histórii slúžila ako kresťanská bazilika, moslimská mešita a nakoniec múzeum – sa má po 86 rokoch znova stať mešitou.

     Keď sa v roku 1934 prezident Tureckej republiky Mustafa Kemal Atatürk rozhodol premeniť Hagiu Sofiu z mešity na múzeum, celý vtedajší svet ocenil toto ústretové gesto tureckého politika ako symbolické ukončenie konfliktov a zároveň začiatok mierového spolužitia moslimov a kresťanov.

     Reakcie predstaviteľov pravoslávnych a ostatných kresťanských cirkví, ale aj OSN, UNESCO a mnohých ďalších organizácii a štátov na rozhodnutie súčasného tureckého prezidenta len potvrdzujú, aké múdre a prezieravé bolo rozhodnutie jeho predchodcu. Vznášame preto k Bohu modlitby za to, aby terajší turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan svoje rozhodnutie prehodnotil a aby štatút Hagie Sofie ako múzea, rovnako prijateľný pre veriacich ako i svetskú spoločnosť, bol naďalej zachovaný.

                                                                     † Rastislav

                                                                   arcibiskup prešovský,

                                                                  metropolita českých krajín a Slovenska,

                                                                     predseda Posvätnej synody