V Jordánsku objavili Herodesovu sálu, v ktorej tancovala Salome

    V Jordánsku, blízko Mŕtveho mora, archeológovia objavili trónnu sálu kráľa Herodesa, v ktorej pravdepodobne tancovala Salome, ktorá potom požiadala, aby jej na tanieri priniesli hlavu sv. Jána Krstiteľa, ako uvádza zdroj Haaretz.

     Trónna sála bola objavená v pevnosti Macheron v blízkosti Mŕtveho mora. Archeológovia sú v procese čiastočnej rekonštrukcie panovníckeho trónu v paláci postavenom otcom Herodesa Antipu Herodesom Veľkým. Pevnosť Macheron bola vybudovaná 32 kilometrov juhozápadne od Madabu pred viac ako 2000 rokmi na útese s výhľadom na Mŕtve more a za jasných dní aj na Jeruzalemský chrám. V rabínskych textoch je spomínané, že dym z prinášajúcich obetí (v Jeruzalemskom chráme) bolo vidieť stúpať z chrámových oltárov až na horu Maherus (Mišna 3, Tamid 3.8).

     Vo vnútri kráľovského nádvoria s rozlohou 7 000 m2 archeológovia objavili polkruhový výklenok. Domnievajú sa, že sa v ňom nachádzal trón. Pôvodná úroveň podlahy sa dodnes nezachovala. Archeológovia sú však presvedčení, že trón stál na vyvýšenom mieste, ku ktorému viedli schody.
Okrem toho vedci obnovili dva stĺpy, ktoré predtým slúžili ako opora pre strechu haly. Archeológovia naznačujú, že práve tam tancovala princezná Salome na narodeninovej oslave Herodesa Antipu.

      Skutočná história rodu Herodesovcov je neznáma, ale starobylý židovský historik Jozef Flavius tvrdí, že hasmonejský kráľ Alexander ustanovil Antipu za edomského vládcu, ktorý sa stal otcom dynastie. Jeho potomok Herodes Antipa je známy tým, že uväznil sv. Jána Krstiteľa v pevnosti Macheron a neskôr ho dal usmrtiť (Mk 6, 17–29).

Zdroj: https://spzh.news/ru/news/76514-v-iordanii-nashli-tronnyj-zal-iroda-v-kotorom-tancevala-salomija