Tisíce veriacich Poľskej pravoslávnej cirkvi uskutočnili púť na horu Krížov

     V dňoch 18. a 19. augusta 2020 sa konali tradičné oslavy sviatku Preobrazenia Pána na hore Krížov, Grabarka, neďaleko mesta Siemiatycz v Poľsku, na ktorých sa zúčastnili tisíce veriacich Poľskej pravoslávnej cirkvi, ako o tom informovalo Polskie Radio. Tento rok sa oslavy konali v zmysle karanténnych obmedzení, napriek tomu svätú horu navštívilo približne 4 000 pútnikov.

     Pravoslávni kresťania v Poľsku každoročne konajú masívne púte na svätú horu Grabarku, ktorá sa tiež nazýva horou Krížov. Starobylá tradícia putovania na svätú horu siaha do roku 1710, keď vo východnom Poľsku zúrila epidémia cholery. Odvtedy sem na horu tisíce veriacich prinášajú a osadzujú do zeme po domácky vyrobené kríže, nie však za mŕtvych, ale za živých ľudí. Ako informoval zdroj, na jubilejnej púti na svätú horu Grabarku sa v roku 2019 zúčastnili pravoslávni kresťania z Poľska, Cypru, Rumunska, Srbska, Albánska, Ruska, Bieloruska a Ukrajiny.

Zdroj: https://www.polskieradio.pl/395/7791/Artykul/2567985,Crowds-of-Orthodox-Christians-flock-to-holy-site-in-Poland-amid-pandemic