Premiéra slovenského filmu o Počajevskej lávre

S radosťou Vám oznamujeme, že slovenský dokumentárny film režiséra Erika Prausa Volanie z prostredia Počajevskej lavry (UA), bude uvedený na ART FILM FEST v Košiciach dňa 20. júna 2019 o 11.30 hod. v kine Slovan.

„Počajevská lavra je mystické miesto. Traja mnísi sa tu zbavili traumatizujúcej minulosti, tu nachádzajú svoj pokoj a zmysel životného naplnenia. Človek by sa mal ponoriť do svojho vnútra, aby objavil a pochopil význam vecí podstatných pre život. Duchovný život nie je len výsadou vyvolených veriacich, je to potenciál každého človeka. Vždy je tu príležitosť na premenenie, na nový začiatok“.

Autorský a realizačný tím filmu:

Réžia, Námet, Scenár:Erik Praus, Kamera: Peter Kováč, Strih: Peter Harum, Zvuk: Michal Džadoň, Hudba: David Kollár, Produkcia: Filmpark production (SK), Producent: Peter Neveďal, Koprodukcia: RTVS, Podpora: Audiovizuálny fond.         

Mgr. Art. Erik Praus (1979)

Vyštudoval Akadémiu umení v Banskej Bystrici (Bc.) a Vysokú školu múzických umení v Bratislave (Mgr. Art.), réžiu dokumentárneho filmu. V roku 2008 počas štúdia získal so svojím filmom Recyklátor cenu za Najlepší dokumentárny film a prémiu literárneho fondu na festivale Áčko. Jeho absolventským filmom bola snímka Muzikanti (2011). Dokumentárny debut Zem, ktorá hľadá svoje nebo o obci Pohorelá (tvorený z úcty k predkom a svojej rodine) mal premiéru na MFFK Febiofest 2016, kde sa stretol s veľkým úspechom. Príbeh horehronskej obce cez autentické osudy jej obyvateľov je sociálno-ekonomickou reflexiou spoločnosti a dotýka sa tém zmyslu bytia, vzťahu k minulosti a k vlastnej zemi. Na 19. ročníku MFF Etnofilm Čadca film získal „Bronzového Turoňa“ za presvedčivé zobrazenie a inšpiratívne spracovanie života súčasnej dediny a jej problémov a Cenu študentskej poroty za pútavé spracovanie témy. Za réžiu autorského dokumentu mu bola udelená výročná národná cena roku 2016 – Tvorivá prémia za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu.

Viac o premiére filmu nájdete tu