Metropolita Rastislav prijal biskupa Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi

V sobotu 10. novembra 2018 prijal Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav v priestoroch úradu PPE ER v Prešove preosvieteného biskupa bariševského Viktora, vedúceho Zastupiteľstva Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi pri európskych organizáciách. Na stretnutí bol prítomný i arcibiskup michalovsko-košický Juraj, na základe pozvania ktorého vladyka Viktor s požehnaním Jeho Blaženosti metropolitu kyjevského a celej Ukrajiny Onufrija Slovensko navštívil.
V úvode stretnutia odovzdal vladyka Viktor predstaviteľovi Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku srdečný bratský pozdrav od metropolitu kyjevského a celej Ukrajiny Onufrija. Veľkú časť rozhovoru potom venovali súčasnému životu Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi a dianiu na Ukrajine, ako aj posledným udalostiam v živote tejto miestnej cirkvi a svetového Pravoslávia.
Metropolita Rastislav počas stretnutia povedal: „Sme sa vami v modlitbách. Vždy sme podporovali a stále budeme podporovať Ukrajinskú pravoslávnu cirkev na čele s Jeho Blaženosťou metropolitom kyjevským a celej Ukrajiny Onufrijom. Nehovoríme o bratskom ukrajinskom národe, ale o našom národe, lebo v Christovi sme všetci jedno a patríme do Jeho jednej, všeobecnej a apoštolskej Cirkvi. V súvislosti so situáciou na Ukrajine sa modlím za Boží zásah a pevne verím v múdre rozhodnutie svetového Pravoslávia. Ako dokazuje história, miešanie sa politikov a intervencie štátu do cirkevných záležitostí nikdy nedopadli dobre. Posvätné kánony pravoslávnej Cirkvi nemožno podriaďovať „záujmom verejného blaha” – to nikdy neprinieslo ani len dočasný úžitok.”
V závere stretnutia si obaja jeho účastníci navzájom vymenili upomienkové dary.
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove