Archeológovia v Egypte objavili monastier postavený v 4. storočí

    V egyptskej oáze Baharíja členovia nórsko-francúzskej archeologickej expedície objavili starobylý kresťanský monastier postavený na prelome 3. a 4. storočia nášho letopočtu, ako informuje zdroj „Vima Orthodoxias“.

    Monastier, ktorý sa nachádza 370 kilometrov od Káhiry v oblasti Tel Ganub Asr El Aguz, objavili archeológovia z Francúzskeho inštitútu orientálnej archeológie (IFAO) a nórskej inštitúcie MF Vitenskapelig Høyskole.

   K dnešnému dňu bol vykopaný skyt, ktorý mal byť budovaný v piatich etapách – od prvej polovice 4. storočia do 7. storočia.

    V centrálnej časti pomerne rozsiahleho monastiera bol objavený chrám a priľahlé priestory, trapezná miestnosť a šesť kélií. Miestnosti vybudované v neskoršom období naznačujú, že išlo o 19 kélií a chrám, spojených navzájom dvomi kamennými sálami.

    Archeológovia tiež objavili niekoľko fresiek, na ktorých sú vpísané citáty z Biblie a svätých otcov v gréčtine. Tiež boli objavené keramické monastierske predmety s gréckymi nápismi, ktoré pravdepodobne pochádzajú z 5. – 6. storočia.

     Vedci predpokladajú, že monastier môže byť najstaršou mníšskou pamiatkou na svete, kde boli objavené fresky s gréckymi nápismi.

Zdroj: https://spzh.news/ru/news/78209-v-jegipte-arkheologi-obnaruzhili-monastyry-postrojennyj-v-iv-m-veke

Pripravil: prot. Vasyľ Kuzmyk