Archeológovia našli pečať novgorodského arcibiskupa Teoktista

     V septembri 2020 v oblasti novgorodského kremľa bádatelia našli pečať biskupa, kanonizovaného za svätého, ktorý žil v 13. storočí.

   Členovia archeologickej expedície Moskovskej štátnej univerzity po dlhoročnom výskume vo Veľkom Novgorode odhalili pečať arcibiskupa Teoktista, – uvádza agentúra Interfax. Ako uvádzajú archeológovia, artefakt pochádza z rokov 1300 – 1308. Podobné olovené pečate, ktoré sa nazývali buly, boli používané na potvrdenie najdôležitejších dokumentov v časoch starej Rusi. Arcibiskup Teoktist bol Ruskou pravoslávnou cirkvou Moskovského patriarchátu kanonizovaný za svätého v súvislosti so zázrakmi, ktoré sa udiali pri jeho svätých ostatkoch. Hrobka s ostatkami svätca sa nachádza v katedrálnom chráme sv. Juraja v Novgorodskom monastieri.

   Archeológovia počas prác na nálezisku našli desaťtisíce rôznych predmetov. Medzi hlavné nálezy patrí vosková kniha z 11. storočia – Novgorodský Žaltár, ktorej objav podľa miesta a datovania naznačuje, že práve v tejto časti mesta sa nachádzala škola, ktorú založil knieža Jaroslav Múdry v roku 1030.

Zdroj: https://spzh.news/ru/news/74276-arkheologi-nashli-pechaty-novgorodskogo-arkhijepiskopa-feoktista