Vo Varšave bol po 100 rokoch posvätený novovybudovaný pravoslávny chrám

     20. septembra 2020 bol vo Varšave bol posvätený chrám Svätej Sofie – Božej Múdrosti – prvý pravoslávny chrám postavený v hlavnom meste Poľska za posledných 100 rokov, – informuje TASS.

     Obrad malého posvätenia chrámu vykonal Sava, metropolita Varšavský a celého Poľska. Po tomto obrade sa môže v chráme vykonávať svätá Liturgia. Predtým sa  veriaci modlili v neďalekom drevenom chráme.

      Obrad, ktorého sa zúčastnilo viac ako tisíc veriacich, sa začal slávnostným vstupom do chrámu, po ktorom bola posvätená voda a samotný chrám. Potom v novoposvätenom chráme bola konaná svätá liturgia.

     Chrám Svätej Sofie sa takto stal modlitebným centrom tretej aktívnej pravoslávnej cirkevnej obce vo Varšave. Doteraz boli v poľskom hlavnom meste, kde je asi 30 – 40 tisíc pravoslávnych veriacich, postavené pred viac ako sto rokmi dva pravoslávne chrámy – Katedrála sv. apoštolomrovnej Márie Magdalény a chrám sv. Jána Lestvičníka.

     Nový chrám bol postavený na ľavom brehu Visly na juhu Varšavy. Autor projektu stavby, architekt Andrzej Markovsky, si vzal ako základ byzantskú Hagiu Sofiu v Istanbule. Varšavský päťkupolový chrám je podstatne menší ako jeho prototyp. Jeho dĺžka je 36,9 m, šírka – 30 m, výška budovy od základov až po vrchol centrálnej kupoly tvorí 21,6 m.

     „Interiér chrámu ešte nie je dokončený. V budúcnosti bude zdobený freskami. Ďalej je potrebné dokončiť zábradlie, podlahy, fasádu, nainštalovať chýbajúce dvere a dva zvony. Dokončenie stavby sa predpokladá na jar 2021. Chrám bol postavený z milodarov farníkov, “uviedli v TASS.

 

Zdroj: https://spzh.news/ru/news/74590-vpervyje-za-100-let-v-varshave-osvyatili-novyj-pravoslavnyj-khram