Prosia kresťanov, aby sa modlili za sýrskych metropolitov unesených pred 7 rokmi

  1. apríla 2020 pravoslávny antiochijský patriarcha Ján X. a sýrsko-jakobitský patriarcha Ignatios Mar Efrem II. vyzvali kresťanov, aby sa aj naďalej modlili za hierarchov unesených pred siedmimi rokmi, o ktorých stále nie sú k dispozícii spoľahlivé informácie. Text spoločného vyhlásenia predstaviteľa Antiochijskej pravoslávnej cirkvi a predstaviteľa Sýrsko-jakobitskej cirkvi bol uverejnený v Orthodox Times. Vo vyhlásení je vyjadrené poďakovanie všetkým, ktorí sa v roku 2013 „na humanitárnej, informačnej, diplomatickej a politickej úrovni“ usilovali o nájdenie unesených – pravoslávneho metropolitu Pavla (mladšieho brata patriarchu Jána X.) a sýrsko-jakobitského metropolitu Gregora Jukhana Ibrahima.

Patriarchovia sa obrátili s prosbou o modlitby ku všetkým kresťanom za oslobodenie metropolitov a ostatných unesených. „Dnes, pri pohľade na fotografiu dvoch biskupov – našich bratov, ktorí sa neustále modlia za nás všetkých, prosíme všetkých veriacich, nech sú kdekoľvek, aby sa za nich v priebehu tohto týždňa modlili. Prosíme o modlitbu za dvoch biskupov a za každého uneseného, ​​nezvestného, ​​vysídleného, ​​každého, kto sa ocitol v beznádejnej situácii, aby v Christovom kríži našli nádej a útechu, a tiež získali silu v Jeho slávnom a víťaznom Zmŕtvychvstaní… Bratia, modlíme sa s Vami spoločne. Nech naše srdcia horia ako lampy v našich príbytkoch pred Pánom Christom, ktorý vstal z hrobu. V duchu paschálnej nádeje modlíme sa za pokoj v tomto svete a za prepustenie všetkých unesených“ – uviedli patriarchovia v spoločnom vyhlásení.

Podľa správy SPŽ z 22. apríla 2013 obidvaja biskupi vycestovali spoločne s cieľom rokovať o prepustení dvoch kňazov – arménsko-katolíckeho Michela Kayala a pravoslávneho Mahera Mahfuza, ktorých uniesli džihádisti. Počas cesty bolo auto prepadnuté. Vodič bol postrelený do hlavy a biskupi boli odvedení neznámym smerom. Žiadna s militantných skupín sa k únosu neprihlásila.

V januári 2020 tím expertov na čele so sýrskym  novinárom Mansurom Salibom, ktorý hľadal unesených hierarchov, vyhlásil, že v roku 2016 boli obidvaja metropoliti zabití militantmi skupiny Nur al-Din al-Zenki. Podľa nich hierarchov násilne nútili prijať islam, preto boli umučení k smrti. Oficiálne vyšetrovanie únosu metropolitu Pavla a metropolitu Gregora nebolo uzavreté, pretože neboli nájdené telá nezvestných biskupov.

Zdroj: https://spzh.news/ru/news/70755-hristian-prizvali-molitysya-o-pohishhennyh-7-let-nazad-sirijskih-mitropolitah