Kresťania v Turecku prosia štátne orgány o záchranu starobylého kresťanského chrámu

    Kresťania v Turecku upozorňujú štátne orgány na to, že starobylý grécky pravoslávny chrám, ktorý sa nachádza v obci Yeşildere, je z dôvodu neustáleho vykrádania a ničenia zo strany tzv. „lovcov pokladov“ na pokraji zániku, uvádza sa v „Рersecution“.

   Za posledných päť rokov zničili kresťanské hrobky neďaleko chrámu, na mnohých miestach podkopali budovu chrámu a zničili prekopávaním cirkevnú záhradu. Predpokladá sa, že po skončení zimy sa počet lupičov výrazne zvýši. Dedinčania sa obrátili na štátne úrady so žiadosťou o záchranu chrámu. Navrhujú urobiť z neho turistickú atrakciu v snahe takýmto spôsobom zachrániť kultúrne kresťanské dedičstvo v Turecku.

    Denník „Рersecution“ dodáva, že dôvodom mnohých lúpeží kresťanských objektov je to, že vo väčšine krajín, kde dominujúcim náboženstvom je islam, je rozšírená mylná predstava o tom, že kresťania vlastnia a ukrývajú starobylé poklady.  V niektorých prípadoch to vedie k zničeniu objektov kultúrneho dedičstva, v iných k tragickým stratám na životoch.

 

Zdroj: https://spzh.news/ru/news/71478-hristiane-v-turcii-prosyat-vlasti-spasti-ot-razgrablenija-drevnij-khram