Chrám vyhorel, ale ikony Presvätej Bohorodičky sa zachránili

     „V dedine nachádzajúcej sa neďaleko hlavného mesta Kréty, Heraklionu, bol podpálený chrám svätého proroka Eliáša“, informujú Ruskije Afiny. V blízkosti Heraklionu, na ostrove Kréta, vandali podpálili pravoslávny chrám zasvätený na počesť svätého proroka Eliáša. Tento starobylý chrám neveľkých rozmerov, vyzdobený bohatou byzantskou ikonografiou, bol obzvlášť vzácny pre miestnych obyvateľov. V dôsledku požiaru vo vnútri chrámu vyhorelo všetko, okrem dvoch ikon Presvätej Bohorodičky, ktoré nezhoreli. Ako informuje zdroj, „po požiari sa všetko zmenilo na popol, okrem dvoch ikon Presvätej Bohorodičky, ktorým sa nič nestalo.“

     Dôsledky požiaru v chráme si všimla viceprezidentka kultúrnej asociácie regiónu Kristina Anogianaki, ktorá je zároveň obyvateľkou obce. Okamžite zavolala políciu, hasičský zbor a ostatné príslušné orgány. Poskytla im informácie, ktoré môžu byť nápomocné pri vyhľadávaní zločincov. Informovaní boli tiež kňazi pôsobiaci v tomto chráme – o. Stilianos a o. Kiriakos, ktorí odsúdili konanie vandalov.

     Svedkovia zločinu sa nenašli. Chrám bol ľahko prístupný veriacim a nikdy nebol zamknutý, takže každý mohol voľne vstúpiť do chrámu a zapáliť tam sviečku. Verzia so zámerom vykradnutia chrámu sa nepotvrdila, nakoľko milodary v chráme úmyselne nezostávajú, aby sa toto posvätné miesto nestalo terčom vandalov.

Zdroj: https://rua.gr/news/procrim/37096-iraklion-vandalizm-v-tserkvi.html