Alexandrijský patriarcha Teodor II. modlitebne oslávil 30 rokov biskupskej služby

    17. jún 2020 bol pre Pravoslávnu cirkev v Afrike výnimočný. Začal sa spoločným slávnostným slúžením sv. Liturgie viacerých hierarchov, duchovenstva a veriacich z Alexandrijského patriarchátu. Jeho Blaženosť Teodor II., pápež a patriarcha alexandrijský a celej Afriky, v ten deň si pripomenul, ako presne pred tridsiatimi rokmi, vtedy ako archimandrita Teodor Horeftakis, prijal chirotóniu na biskupa kirenského z rúk vtedajšieho alexandrijského patriarchu Parfenia III. a ďalších biskupov.

    Pri tejto príležitosti slávnostnú reč a ďakovné slová na adresu patriarchu Teodora za jeho obetavú a láskyplnú biskupskú službu v mene patriarchátu prečítal generálny tajomník Posvätnej synody patriarchátu Alexandrie a celej Afriky archimandrita Nikodém Totkas.

     Alexandrijský patriarcha na konci slávnostnej bohoslužby vyjadril poďakovanie hierarchom Alexandrijského patriárchatu, ktorí ho v minulosti zvolili za biskupa. Poďakoval tiež tým biskupom, ktorí zložili naňho ruky pri jeho chirotónii a tiež všetkým tým, ktorí ho na tejto ceste podporovali a podporujú.

     Patriarcha Teodor bol 9.10.2004 jednomyseľne zvolený za hierarchu alexandrijského trónu v poradí 115. patriarchu. Je siedmym alexandrijským patriarchom pôvodom z Kréty.

  Zdroj: http://www.patriarchateofalexandria.com/                                                  

                                                                                                                         Pripravil: Prot. Vasyľ Kuzmyk