19. máj/1. jún 2020

Juliánsky kalendár

Седмица 7-я по Пасхе. ​Свмч​. ​Патрикія​, еп. Прусскаго и др. Пр. ​Корнилія​ ​Комельскаго​. Благовѣр. кн. Димитрія Донскаго.
Дѣян (45) 21, 8-14. Ин (49) 14, 27 – 15, 7.

Novojuliánsky kalendár

7. sedmica po Paschi. Mč. Iustina Filosofa. Prep. Iustina Čelijskaho.
Dij (45) 21, 8-14. Jn (49) 14, 27 – 15, 7.

Úryvok z Ochridského prológu na dnešný deň

Svmuč. Patrik, ep. bruský s tromi presbytermi: Akakijom, Menandrom a Polienom. Strádali za vieru Christovu v časoch Juliána Odpadlíka v ázijskej Burse. Cisársky zástupca Junij priviedol týchto svätcov k horúcim vodám a opýtal sa Patrika: „Kto stvoril tieto liečivé vody, vari nie naši bohovia Eskulap a ďalší, ktorým sa my klaniame?“ Sv. Patrik odpovedal: „Vaši bohovia sú démoni a tieto vody, ako aj všetko ostatné stvoril Christos Hospodin a Boh
náš.“ Potom sa ho zástupca opýtal: „A vari ťa tvoj Christos zachráni, keď ťa ja hodím do tejto vriacej vody?“ Svätec odpovedal: „Ak chce, môže ma ochrániť celého a nezraneného, hoci by som si ja želal, aby som sa v tejto vode odlúčil od tohto dočasného života, aby som večne žil s Christom; ale nech na mne bude Jeho svätá vôľa, bez ktorej neodpadne ani vlas z ľudskej hlavy!“ Počujúc to zástupca nariadil, aby Patrika hodili do vriacej vody. Vriace kvapky vyšplechli na všetky strany a veľmi popálili mnohých prítomných, ale Boží svätec, na jazyku ktorého bola neustála modlitba, zostal nezranený akoby stál v chladnej vode. Keď to videl zástupca, od hanby sa nazlostil a nariadil, aby boli Patrikovi a trojici jeho presbyterov odseknuté hlavy sekerou. Tak sa títo nezlobní Christovi nasledovníci pomodlili a položili svoje hlavy pod katovu sekeru. Keď boli ich hlavy odseknuté, ich radostné duše sa vzniesli do svetlého Christovho kráľovstva, aby večne kraľovali.