19.8.2020, počas archeologického výskumu na teritóriu byzantskej pevnosti Petra v dedine Cichisdziri v Adžarsku (Gruzínsko) archeológovia objavili ruiny múrov starobylého chrámu. Vedci predpokladajú, že tento chrám sa tu nachádzal ešte pred slávnou bazilikou zo 6. storočia, uvádza sa v správe „Sputnik-Georgia“.
Archeológovia objavili nielen časti múrov chrámu, ale aj fragmenty rôznych keramických výrobkov. Expedíciu, ktorá potrvá do konca augusta, vedie gruzínsky vedec Georgij Tavamaišvili.
Pevnosť je prístupná verejnosti aj počas archeologických vykopávok.
„Nakoľko mi je známe, chystajú sa tu nainštalovať priezračný most pre turistov. Tým pádom všetky detaily, ktoré súvisia s týmto zaujímavým archeologickým náleziskom, ako aj s byzantskou bazilikou zo 6. storočia, sa dostanú do povedomia verejnosti“, – uviedol Tavamaišvili.
Petra je významné historické mesto a zároveň pevnosť v kontexte starogruzínskeho kráľovstva na západe krajiny. Toto územie, ktoré malo jedinečné vojensko-strategické a obchodno-ekonomické umiestnenie, bolo historicky osídlením jedného zo starodávnych kartvelských kmeňov – lazov.
Pevnosť Petra dal postaviť byzantský cisár Justinián. Po dlhšom obliehaní dobre opevnené mesto bolo obsadené Peržanmi pod velením Chosrova I. Peržania vojnu následne prehrali, napriek tomu však Byzantínci pevnosť zničili, aby ju nepriateľ nemohol v budúcnosti využiť.